W ostatnich latach rozwija się trend bycia FIT. Coraz więcej ludzi chwali się zdrowym posiłkiem na Instagramie, a na siłowniach jest coraz bardziej tłoczno. Wydawać by się mogło, że nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zdrowe. Niestety to tylko pozory. Stale wzrasta liczba zachorowań na cukrzycę, nowotwory i choroby serca. Nasze społeczeństwo z roku na rok znacznie przybiera na wadze.
Niezdrowych nawyków żywieniowych od dorosłych uczą się dzieci. Czy wiedziałeś, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie?
To z pewnością nie jest powód do dumy. Według danych WHO, nadwagę ma 10% maluchów (1-3 lat), 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15. roku życia. Przerażające? Pamiętajmy, że jako dorośli mamy wpływ na to co jedzą nasze pociechy. Przecież to rodzice gotują i robią zakupy.
Dlaczego więc dzieci przybierają na wadze?
Jest to skutek nadmiernej podaży energii(zbyt wysokokaloryczna dieta) w stosunku do zapotrzebowania (spalania kcal). W su ia się coraz więcej taniej i wysokoprzetworzonej żywności. Sklepowe półki aż uginają się pod ciężarem słodyczy i słonych przekąsek, które kuszą kolorowym opakowaniem i wyjątkowo smakują najmłodszym. Spożywanie tego typu przekąsek nie byłoby tak tragiczne w skutkach, gdyby nie brak ruchu. Coraz mniej dzieci uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego. Podwórka opustoszały. Bardziej kusi gra komputerowa niż zabawa w berka. Mniejsza aktywność fizyczna oznacza spadające zapotrzebowanie na energię (kalorie). W konsekwencji nadmiar zmagazynowanej energii odkłada się w tkance tłuszczowej.
Dieta najmłodszych jest szczególnie ważna.
Powinniśmy dbać o to, by w okresie rozwoju dostarczyć im jak najwięcej witamin i składników odżywczych. Co powinny jeść dzieci? Zadbaj o to, by na talerzu dziecka pojawiły się duże ilości kolorowych warzyw. Są sycące, niskokaloryczne a dodatkowo zawierają dużo błonnika i cennych witamin. Postaraj się by dostarczyć dziecku dobre źródła białka – ryby, chude mięsa, nabiał. Wybieraj produkty będące źródłem błonnika – pełnoziarniste pieczywo, makarony, ciemny ryż, kasze. Pozwól dziecku chrupać, ale zamiast chipsów niech będą to orzechy (zdrowe tłuszcze).
Jaki posiłek przygotować do szkoły?
Nierzadko rodzice nie zwracają na to większej uwagi. Dziecko kupuje samodzielnie to na co ma ochotę w sklepiku szkolnym, ulegając często pokusom. Zdarza się też, że wybieramy coś bez zastanowienia. Batoniki, chipsy, pączki, drożdżówki, słodzone napoje. To posiłki, które niszczą nie tylko zęby, ale przyczyniają się do rozwoju otyłości i cukrzycy u dzieci.
Wiedziałeś, że Twoje dziecko przed powrotem do domu może zjeść nawet 16 łyżeczek cukru (1 łyżeczka=5g)?! Tak zdecydowanie nie powinien wyglądać lunch najmłodszych. Zatem jaką przekąskę powinien mieć w plecaku uczeń? Owoce – sprawdzą się zawsze! Mogą być dodatkiem do jogurtu, orzechów, koktajlu. Kanapki – najprostszy, ale wcale nie najgorszy pomysł na drugie śniadanie. Wybierz ciemne pieczywo zamiast białej bułki. Posmaruj ją masłem/serkiem/pastą warzywną.
Do środka włóż warzywa, ser, szynkę/rybę. Zamiast kanapki dobrą alternatywą może być też tortilla, czy sałatka (nie na bazie majonezu) ☺.
A co do picia?
Woda –można do niej dodać plastry owoców, listki mięty aby ją uatrakcyjnić. Ważne, aby zachęcić dziecko do sięgania po naturalne napoje (herbata, woda, soki owocowe) bez dodatków cukru lub z niewielką jego ilością.
Co jeśli Twoje dziecko jada wybiórczo?
Posiłki powinny być atrakcyjne dla oka, szczególnie gdy mowa o niejadkach. Dziecko uwielbia frytki? Zrób je samodzielnie w piekarniku. Pizza przecież też wcale nie musi ociekać tłuszczem jeśli wykonasz ją samodzielnie i wybierzesz odpowiednie dodatki. A co ze słodyczami? Na rynku pojawiło się mnóstwo zdrowych i naprawdę smacznych batoników/ciastek. Wystarczy się rozejrzeć. Pamiętajmy, że to do nas dorosłych zależy przyszłość naszych dzieci.
Jeśli zainteresował Cię artykuł i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy na konsultację!
Źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/otylosc-i-nadwaga-u-dzieci-coraz-
wiekszy-problem-coraz-mniej-skuteczne-dzialania.html