• Zadzwoń: +48 537 660 060, 507 781 575
Open

Wiedza

Categories Blog, Wiedza

Wyrażanie miłości przez jedzenie

Każdemu z nas Święta kojarzą się z biesiadowaniem przy suto zastawionym stole. Podobnie wygląda każda rodzinna impreza, spotkanie towarzyskie czy wizyta u dziadków. Na przyjście przyjaciół szykujemy coraz to bardziej wymyślne ciasta, sałatki, przekąski i trunki. A każdego gościa częstujemy kawą/herbatą i chcemy nakarmić. Przygotowując kolejną blachę ciasta na święta, czy smażąc stertę kotletów pragniemy okazać bliskim jak są dla nas ważni, że nam na nich zależy.

Czytaj więcej Wyrażanie miłości przez jedzenie

Categories Blog, Wiedza

Czy otyłość to tylko defekt kosmetyczny?

Odchudzanie to temat najczęściej poruszany w mediach i programach śniadaniowych. Odchudzamy się “do sylwestra”, “do lata”, “do wesela”, po to, żeby dobrze wyglądać w stroju kąpielowym czy kreacji balowej. Tak jakby odchudzanie wiązało się tylko z wyglądem zewnętrznym. Czy odchudzamy się, tylko po to, żeby sukienka wyglądała lepiej, a spodnie od garnituru pasowały? Czy naprawdę liczy się dla nas tylko efekt wizualny? Niestety, bardzo często tak jest.

Czytaj więcej Czy otyłość to tylko defekt kosmetyczny?

Categories Blog, Wiedza

Anemia – czym jest, objawy, przyczyny, dieta

Anemia – czym jest?

Anemią zwyczajowo określa się niedokrwistość. Stan ten charakteryzuje się zmniejszonym poziomem hemoglobiny (HGB) w organizmie. Hemoglobina to białko występujące w erytrocytach, czyli w krwinkach czerwonych, które transportuje tlen z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Anemii mogą towarzyszyć zmiany w morfologii krwi takie jak obniżony poziom erytrocytów (RBC), zmiany objętości krwinki czerwonej (MCV) w zależności od przyczyny, a także obniżony wskaźnik hematokrytu (HCT), który określa stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi pełnej.

Czytaj więcej Anemia – czym jest, objawy, przyczyny, dieta

Categories Blog, Wiedza

Słodziki

Do rejestracji substancji słodzących na obszarze Unii Europejskiej wymagana jest m.in. pozytywna opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, wyznaczane jest również dopuszczalne dzienne spożycie (ADI, acceptable daily intake). ADI ten określa ilość substancji, która może być codziennie spożywana przez całe życie bez niekorzystnego wpływu na zdrowie, przy czym badania wskazują, że spożycie wszystkich niskokalorycznych substancji słodzących jest w Europie niższe niż ich ADI.

Czytaj więcej Słodziki

Categories Blog, Wiedza

Dieta odchudzająca

Już na samo słowo „dieta” robi Ci się słabo. Marzysz o zgrabnej sylwetce, ale masz już dość tych wszystkich restrykcji. Po tygodniu diety, czekolada śni Ci się po nocach i tylko czekasz, aż waga pokaże, że już zasłużyłaś, by ją zjeść. A co, jeśli powiemy Ci, że odchudzanie nie musi tak wyglądać? Że da się chudnąć bez ogromu restrykcji i głodu? Jeśli podoba Ci się ta myśl, zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej Dieta odchudzająca

Categories Blog, Wiedza

Hashimoto – niezbędne składniki do prawidłowego działania hormonów

Dieta w chorobie Hashimoto ma być przede wszystkim wsparciem dla tarczycy, która mierzy się wieloma trudnościami. Zatem powinna zawierać składniki, które są niezbędne do syntezy oraz działania hormonów tarczycy. Ponadto dieta w Hashimoto powinna dostarczać produkty o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, a ograniczyć te o działaniu prozapalnym.

Czytaj więcej Hashimoto – niezbędne składniki do prawidłowego działania hormonów

Categories Blog, Wiedza

Dieta dla płodności

Z roku na rok, problem niepłodności dotyka coraz większą liczbę kobiet i mężczyzn na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce co 5 para ma trudności z poczęciem dziecka (wg statystyk problem ten jest zależny w 40% od kobiet i mężczyzn, a w 20% przypadków od obojga partnerów).Wyniki badań naukowych pokazują, że określone zachowania żywieniowe
i styl życia mogą znacznie przyczynić się do poprawy płodności. W przypadkach zaburzeń owulacji jest to zmniejszenie problemu nawet o 80%.

Czytaj więcej Dieta dla płodności