• Zadzwoń: +48 537 660 060, 507 781 575
Open

Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

zdrowe żywienie dzieci

Prawidłowe żywienie (racjonalne żywienie) to nie tylko dostarczanie organizmowi energii oraz wszystkich niezbędnych składników pokarmowych we właściwych proporcjach, ale także regularność posiłków, ich liczba i rozłożenie w ciągu dnia oraz urozmaicony skład. Prawidłowe żywienie powinno zapewnić pokrycie wszystkich potrzeb żywieniowych organizmu, warunkować normalne funkcjonowanie i harmonijny rozwój młodego organizmu oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy pamiętać, że im szybciej rozwija się młody organizm, tym dokładniej muszą zostać zbilansowane straty związane z jego podstawowymi funkcjami życiowymi.

Zalecenia żywieniowe dla dzieci i młodzieży w pigułce

1. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powinni spożywać 4-5 posiłków dziennie z zachowaniem równomiernych przerw między nimi.
2. Przynajmniej jeden posiłek powinien być spożyty w szkole.
3. Codzienna dieta powinna zawierać różnorodne produkty spożywcze.
4. Podstawowym źródłem energii powinny być produkty zbożowe z grubego przemiału.
5. Warzywa i owoce powinny wchodzić w skład każdego posiłku.
6. Dzieci i młodzież powinny spożywać 3-4 szklanki mleka codziennie, z czego część należy zastąpić produktami mlecznymi, takimi jak: kefir, jogurt, maślanka, sery.
7. Należy ograniczyć spożywanie tłustego mięsa zwierząt rzeźnych zastępując go drobiem i rybami oraz chudymi wędlinami.
8. Tłuszcz, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego oraz produkty zawierające dużo cholesterolu powinny być spożywane przez dzieci i młodzież w umiarkowanych ilościach.
9. Produkty, których nie należy polecać dzieciom i młodzieży to: frytki, hamburgery, cheesburgery, pizza, chipsy, ciastka, torty i słodycze, ze względu na dużą zawartość w nich tłuszczu i/lub cukru.
10. Należy pamiętać o ograniczaniu spożycia soli kuchennej, słonych przekąsek i potraw.
11. Nie należy zapominać o codziennej aktywności fizycznej (min. 60 minut dziennie).
12. Oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych powinno się ograniczać max. do 2 godzin dziennie.
13. Bardzo ważny jest zdrowy sen (8-10h)– zapewnia lepszą koncentrację, pozwala na regenerację sił i wypoczynek.
14. Trzeba pamiętać o regularnej kontroli dotychczasowego rozwoju fizycznego – sprawdzanie masy ciała, wzrostu i wskaźnika BMI.

piramida zdrowego żywienia dzieci i młodzieży