Post znany jest od wieków w niemal każdej religii. Post był rodzajem pokuty i miał uzdrawiać ciało i duszę. I chociaż post nie jest żadną dietetyczną nowością, to w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Gwiazdy Instagrama promują go jako nowy i idealny model żywienia. Znane jest kilka rodzajów poszczenia. Post jednodniowy (nie spożywanie posiłku przez 24h), post przerywany (jedzenie tylko w oknie żywieniowym – w wąskich ramach czasowych), oraz długotrwały post – trwający kilka dni. Wierzy się, że taka praktyka przyspiesza metabolizm, oczyszcza ciało z toksyn, a nawet może całkowicie uzdrowić. Jak jest naprawdę?
Przy długotrwałym ograniczeniu spożywanych kalorii organizm “przyzwyczaja się” do niskiej podaży energii adaptuje się do niej, co może utrudnić dalsze odchudzanie. Wydawać by się mogło, że wprowadzanie okresowych głodówek może temu zapobiec. Często osoby stosujące post chudną. Ale nie dlatego, że metoda którą zastosowali magicznie “naprawiła ich metabolizm”, ale po prostu w ciągu tygodnia wypracowali sporty deficyt energetyczny. Gdyby po dniu głodówki, rzucić się na blachę sernika, tabliczkę czekolady, czy czegokolwiek równie smakowitego, efekt nie będzie już tak spektakularny, lub nie będzie go wcale.
I chociaż często wprowadzanie takich metod przynosi oczekiwane korzyści, to wciąż niewiele wiadomo na temat długoterminowych skutków zdrowotnych jakie mogą przynieść okresowe głodówki.
Warto zastanowić się, czy aby na pewno taki sposób jest optymalny. Wiadomo, że post przerwany nie działa w magiczny sposób na ciało i nie zmusza go do chudnięcia. Jedynie niektórym pomaga utrzymać ujemny, tygodniowy bilans energetyczny. Jeśli pomiędzy dniami postu dieta będzie bardzo wysokokaloryczna to nie uzyskamy żadnych pozytywnych efektów. Więc jeśli uważasz, że stosując post przerywany możesz jeść absolutnie wszystko, a i tak schudniesz to niestety jesteś w błędzie.
Zdrowe odżywianie jest wciąż JEDYNĄ drogą do skutecznej i długotrwałej zmiany sylwetki.
Źródło:
https://www.cfp.ca/content/66/2/117.full
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/intermittent-fasting