• Zadzwoń: +48 537 660 060, 507 781 575
Open

Cynamon – o przyprawie słów kilka

Stary, poczciwy cynamon…

Zastanawiałeś się kiedyś co wiesz na temat przypraw znajdujących się w Twojej kuchni? Niektóre z nich potrafią zaskoczyć!

Jedną z najczęściej stosowanych (szczególnie jesienią) przypraw jest cynamon. Rzymianie używali go do leczenia dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego, a Egipcjanie do balsamowania mumii.
Przyprawa ta zawiera aż 9700mg/100g polifenoli i wypada świetnie w porównaniu do innych przypraw pod względem zawartości tych substancji (np. kurkuma zawiera 2117mg/100g, pietruszka 89,27mg, a tymianek 1173,28 mg). Oczywiście, produkty takie jak ciemna czekolada czy czarne porzeczki zawierają równie duże ilości polifenoli (łatwiej zjeść tabliczkę czekolady, niż 100g cynamonu – ale jakim kosztem energetycznym).

Czym tak właściwie są polifenole?

Są to związki pokarmowe, które dzięki działaniu przeciwutleniającemu działają przeciwzapalnie, antywirusowo a także przeciwnowotworowo. Polifenole hamują utlenianie frakcji LDL cholesterolu (złego), zwiększają zawartość (dobrego) cholesterolu HDL i dzięki swoim właściwościom znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy, miażdżycy, zaćmy, choroby Parkinsona i Alzhaimera, a w organizmie człowieka pełnią rolę podobną do witamin. Cynamon zawiera fitochemikalia – związki, które zwiększają zdolność mózgu do wykorzystywania glukozy – przez co ogranicza chorobę Alzheimera i indukuje zmiany w mózgu. Cynamon wspomaga także pracę serca, działa rozkurczowo i obniża ciśnienie. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu cynamon może hamować wzrost Listeria i Escherichia coli w produktach spożywczych, tym samym wydłużając ich okres przydatności do spożycia.

Mimo szeregu korzyści jakie niosą ze sobą przyprawy (nie tylko cynamon), Europejczycy spożywają jedynie około 0,5 g dziennie przypraw na osobę – to bardzo mało, w porównaniu do mieszkańców w Indii czy Afryki (4,4 g/dzień) – być może przez coraz szerszy dostęp do żywności przetworzonej lub gotowych, sztucznych mieszanek przypraw. Gotowanie, czy pieczenie z używaniem gotowych mixów smakowych z dodatkiem glutaminianu sodu może być łatwiejsze, ale z pewnością nie jest zdrowsze.

Do czego zatem używać cynamon?

Ta przyprawa idealnie pasuje do pieczonych jabłek, grzanego wina, herbaty czy ponczu. Idealnie komponuje się także z gorącą czekoladą, naleśnikami, owsianką, czy do pieczonych śliwek. Możesz dodać odrobinę cynamonu do jogurtu naturalnego czy koktajlu. Niebanalnym pomysłem jest też dodawanie go do marynat do mięs. Do czego Ty zastosujesz tą cudowną przyprawę? Nie martw się, 1 łyżeczka cynamonu to jedynie 10 kcal. 😊

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27618575/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6532192/
file:///C:/Users/DietoMed/Downloads/Polifenole_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o_naturalnych_przec.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/