Czym zajmuje się dietetyka?
Dietetyka to młoda nauka zajmująca się wpływem składników żywienia na stan zdrowia i rozwój chorób. Zależność między odżywianiem człowieka a rozwojem chorób zauważono już w Starożytności. Współczesny rozwój nauki potwierdza tę tezę, dziś już wiemy dużo więcej. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, badania naukowe dotyczące wpływu poszczególnych składników diety pozwoliły określić ich wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki odpowiedniej dietoterapii możemy w zapobiegać rozwojowi chorób, wspomagać terapię znacząco łagodząc przebieg choroby. Do takich chorób należy m.in. cukrzyca, której rozwój w Polsce przypomina epidemie. Epidemie choroby niezakaźnej, która nie boli i początkowo nie daje żadnych objawów. Niepostrzeżenie choroba rozwija się w naszym organizmie. Cukrzyca niestety jest chorobą postępująca, źle leczona i zaniedbana daje ciężkie powikłania. Wiele osób nie łączy nadwagi, otyłości czy „oponki” na brzuchu z chorobą lecz jedynie z defektem kosmetycznym. W wielu przypadkach względy estetyczne motywują pacjenta do redukcji masy ciała, niestety często wtedy cukrzyca jest w początkowym stadium, często również idzie w parze z zaburzeniami lipidowymi. Podwyższony poziom cholesterolu, wysokie trójglicerydy, wysoki poziom tłuszczu trzewnego, prowadzące do rozwoju chorób układu krążenia. Podwyższony poziom tkanki tłuszczowej, otyłość brzuszna, mogą być czynnikiem również rozwoju nowotworów, ponieważ tkanka tłuszczowa to nie tylko balast dla organizmu, a tkanka czynna endokrynnie.
W poradni analizujemy skład ciała za pomocą profesjonalnej medycznej wagi. Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, tkanki mięśniowej, wody, poziom tłuszczu trzewnego. Dzięki szczegółowej analizie składu ciała można dobrać odpowiednią dietoterapie oraz sformułować zalecenia dla pacjenta.
Brak aktywności fizycznej, błędne nawyki żywieniowe prowadzą do chorób dietozależnych tj. otyłość, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek, nadciśnienie. Dieta w wielu chorobach ma kluczowe znaczenie. W cukrzycy bez diety nie ma dobrych wyników, podobnie w zaburzeniach lipidowych. Indywidualnie dobrana dietoterapia dla diabetyka, zapobiega skokom poziomu cukru we krwi, oraz nadmiernym spadkom, w konsekwencji cukrzyca jest wyrównana i pacjent jest mniej narażony na ciężkie powikłania.
Dzięki odpowiedniej diecie u pacjentów z zaburzeniami lipidowymi można osiągnąć dobre efekty, obniżając poziom trójglicerydów, cholesterolu LDL, oraz podwyższając pozom dobrego cholesterolu HDL. Prawidłowe żywienie, dobór odpowiednich produktów – w tym celu przydatny będzie dietetyk, który ma doświadczenie w tym temacie. Udział w diecie dobrych węglowodanów złożonych, białka jak również prawidłowa podaż w diecie kwasów tłuszczowych jest bardzo ważna. Warzywa i owoce są cennym źródłem antyoksydantów w żywności, które zapobiegają miażdżycy i nowotworom, pomagają zachować witalność.
Skuteczna redukcja masy ciała to nie głodówka, a racjonalne żywienie i stałe pory posiłków.
Zdajemy sobie sprawę jak trudne dla pacjenta są zmiany wprowadzane w życie, na nawyk pracujemy dłuższy czas. Otyłość często wiąże się z przewlekłym stresem, który rozładowywany jest przez zjadanie słodyczy i innych wysokokalorycznych produktów dlatego każdemu pacjentowi oferuję wsparcie psychodietetyczne. Pomagam w motywacji oraz wspieram pacjenta w osiąganiu lepszych wyników.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę – odchudzanie Rzeszów