10 czerwca 2016

Leczenie żywieniowe nadwagi i otyłości

images (18)Nadwaga i otyłość to plaga naszych czasów. Zapobieganie nadwadze i otyłości to kluczowe zadanie dietoprofilaktyki. Należy zaznaczyć, iż otyłość to jednostka chorobowa, która należy leczyć.

Oferuję pacjentom dietoterapię nadwagi i otyłości. Diety są dostosowane indywidualnie. Przy redukcji masy ciała najważniejszy jest stopniowy ubytek zbędnych kilogramów, bez efektu „jo-jo” dlatego dieta powinna być racjonalna, dostosowana do współistniejących chorób, a dzięki temu bezpieczna dla pacjenta. Zaleca się utratę od 0,5-1 kg tygodniowo. Terapia powinna trwać min.3 miesiące, wizyty kontrolne odbywają się co 2 tygodnie(min raz na miesiąc). Regularne wizyty służą utrzymaniu motywacji pacjenta, kontroli postępów oraz ocenie efektywności diety. U pacjentów otyłych już utrata od 5%-10% tłuszczu przynosi poprawę parametrów metabolicznych.

Często przyczyną otyłości jest tzw. ”zajadanie”, brak regularności posiłków oraz uzależnienie od słodyczy w związku z tym z każdym pacjentem staram się znaleźć nasz wspólny klucz do sukcesu i eliminowania złych nawyków żywieniowych, stosując elementy psychodietetyki.