• Zadzwoń: +48 537 660 060, 507 781 575
Open

Dlaczego wszyscy każą nam się ruszać?

Sport to zdrowie – tą uniwersalną prawdę znają wszyscy. Ale czy wszyscy wiedzą, dlaczego tak jest?

Aktywność fizyczna pozwala nam wydatkować energię, którą zmagazynowliśmy jedząc. Czyli jemy po to, aby zaspokoić głód, zgromadzić energię potrzebną do nam do pracy całego organizmu, ale też po to, by mieć siłę… żeby się ruszać. Co się dzieje z niewykorzystaną energią? Odkłada się na później w tkance tłuszczowej (tyjemy). Tak więc, sport pozwala nam utrzymywać prawidłową masę ciała. Ale czy to wszystko? Tylko po to trzeba ćwiczyć?

Aktywność fizyczna normuje poziom glukozy we krwii (poprawia glikemię), usprawnia krążenie, czyli dba o serce. Uspokaja, poprawia humor i wpływa korzystnie na jakość snu, a przede wszystkim poprawia kondycję. Może być też formą rozrywki, spotkań towarzyskich i zabawy. Im więcej się ruszamy, tym mamy więcej siły i energii w ciągu dnia.

Aktywni nie powinni być tylko młodzi ludzie. Z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju osteoporozy. Co z kolei powoduje większą skłonność do złamań kości. Aktywność poprawia kondycję, koordynację ruchową i siłę mięśni, więc redukuje ryzyko upadku. Paradoksalnie – im starsi ludzie ruszają się więcej, tym prawdopodobieństwo złamań jest niższe.

Trening siłowy, rower, nordic walking, jogging… Jaką aktywność wybrać? Odpowiedź jest prosta – taką jaką lubisz. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, ani kupować butów do biegania. Często korzystne efekty przynoszą już drobne zmiany w codziennym życiu. Wybierz schody zamiast windy. Idź na długi spacer. Zamiast samochodem czy MPKiem, udaj się na zakupy pieszo. Staraj się poświęcić każdego dnia przynajmniej 30min na aktywność fizyczną. Pamiętajmy, ruch to zdrowie!