• Zadzwoń: +48 537 660 060, 507 781 575
Open

Berberyna – informacje, właściwości, działanie

Słyszałeś kiedyś o berberynie? To naturalnie występujący alkaloid, występuje w niektórych gatunkach roślin kwitnących, w berberysie zwyczajnym (Berberis vulgaris L.), gorzkniku kanadyjskim (Hydrastis canadensis L.) oraz cynowódzie chińskim (Coptis chinensis L.).

Tradycyjnie berberynę stosowano w medycynie chińskiej do leczenia infekcji żołądkowo -jelitowych. Obecnie surowiec ten stosuje się w leczeniu zapalenia stawów, oparzeń, cukrzycy, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów, malarii, dny moczanowej i chorób nerek. Wciąż berberyna jest przedmiotem wielu badań klinicznych. Niektóre z nich wykazały, że substancje zawarte w kłączu cynowodu chińskiego mogą zmniejszyć masę ciała i obniżać poziom cholesterolu.

Podawanie myszom ekstraktu berberyny (200 mg/kg) znacznie obniżyło ich masę ciała, w tym grubość trzewnej tkanki tłuszczowej, poziom glukozy i lipidów we krwi. Wiele badań sugeruje również, że Berberyna może zapobiegać otyłości, regulować poziom glukozy we krwi i wspomagać w leczeniu insulinooporności.

 

Berberyna – właściwości i działanie

Berberyna ma właściwości ochronne w chorobach przewodu pokarmowego. Może hamować toksyny i bakterie, w tym Helicobacter pylori, chronią barierę nabłonkową jelit przed uszkodzeniem i łagodzą uszkodzenia wątroby. Hamuje również proliferację różnych typów komórek nowotworowych oraz utrudnia inwazję i przerzuty.

Dzięki szerokiemu działaniu berberyny, można ją stosować w leczeniu wielu chorób, takich jak nowotwory oraz choroby układu pokarmowego, metaboliczne, sercowo-naczyniowe i neurologiczne. Ostatnie dowody potwierdziły, że berberyna poprawia skuteczność i bezpieczeństwo chemioradioterapii. Ponadto berberyna reguluje glikometabolizm i metabolizm lipidów, poprawia wydatkowanie energii oraz łagodzi niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. Berberyna działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, tłumi arytmie niedokrwienne, łagodzi rozwój miażdżycy i zmniejsza nadciśnienie.

 

Berberyna – ciąża

Chociaż uważana jest za bezpieczny suplement, nie należy jej suplementować w ciąży. Przed zakupem, najlepiej skonsultuj suplementację ze swoim lekarzem. Na rynku dostępnych jest wiele form berberyny. Najczęściej sprzedawana jest w formie kapsułek czy tabletek, ale także jako herbatka, ekstrakt w formie kropli czy nalewki.

Należy również pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi zdrowej diety. Mimo tego, że berberyna wspomaga odchudzanie, nie jest to magiczna tabletka dzięki której masa ciała będzie spadać bez żadnego wysiłku. Należy traktować ją jako wsparcie w walce z nadprogramowymi kilogramami. Fakt, berberyna ma korzystny wpływ na zdrowie. Ale wciąż, mimo wszystko to odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna są kluczem do życia w zdrowiu – traktujmy suplementy jako dodatek – rozważnie 🙂

 

źródła:
M. Kania-Dobrowolska, J. Baraniak. Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości. Post Fitoter 2019; 20(3): 216-223
Zahra Ilya, Simone Perna, Salwa Al-thawadi. The effect of Berberine on weight loss in order to prevent obesity: A systematic review. Biomedicine & Pharmacotherapy Volume 127, July 2020, 110137